משרד עורכי דין גיא לפבר רכישת דירה
בחירת הדירה ואזור המגורים בבחירת הדירה ואזור המגורים חשוב להביא בחשבון כמה שיקולים עיקריים.

הסביבה – בחרו את הסביבה שאתם רוצים לגור בה עוד לפני שתבחרו את הדירה עצמה. סיירו באזור ובחנו אם הסביבה מתאימה לצרכים שלכם: דברו עם השכנים, בחנו את בתי הספר ואת התחבורה הציבורית.

בחירת הדירה – בזמן בחירת הדירה הביאו בחשבון את הצרכים שלכם לטווח הקצר ולטווח הרחוק, כמו למשל תכנון הרחבת המשפחה. בדקו את מיקום הדירה בתוך הבניין - האם הדירה פונה אל הרחוב או שמדובר בדירה עורפית? באיזו קומה נמצאת הדירה? האם בבניין יש מעלית? לאחר מכן, בדקו את סביבת הבניין והדירה. הביטו מהחלונות ושימו לב למפגעים או למטרדים סביבתיים כגון בניין ציבורי העלול לגרום לרעש, מזבלה, מבני תעשייה, תחנת אוטובוס או שדה פתוח שיש סיכוי שישמש לבנייה.

בנייה באזור – חשוב לבדוק מה עתיד להתרחש באזור בו אתם רוצים לקנות - האם מתוכננת בנייה באזור? סלילת כביש? או אולי הקמת אזור מסחרי גדול? כדי לברר את הפרטים הללו יש לפנות לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, הפועלת בכל רשות מקומית, ולבדוק את התכניות הנוכחיות והעתידיות של האזור ובייחוד את התכניות העתידיות.

בדיקת מוכרי הדירה דירה מקבלן – מומלץ לבצע תחקיר על הקבלן או חברת הבנייה האם הקבלן הוא קבלן מורשה - בתחילת ההתקשרות עם הקבלן בקשו שיציג לכם רישיון קבלן תקף, המעיד על רישומו בפנקס הקבלנים, האם כבר עשה פרוייקטים דומים בעבר, בקרו בבתים נוספים שבנה הקבלן בדקו את רמת הגימור בדירות דברו עם הדיירים ובדקו האם הקבלן מימש את התחייבויותיו לדיירים נסו לברר גם על מצבו הכלכלי של הקבלן, דרשו מידע באיזה שלב של הבנייה נמצא הבניין (לפני או אחרי היתר, יש כבר עבודות באתר וכו,).

דירה יד שנייה - האם הדירה רשומה בבעלות המוכר בלשכת רישום המקרקעין - יש לדרוש נסח רישום מקרקעין עדכני. האם הדירה רשומה במנהל מקרקעי ישראל - יש לדרוש אישור זכויות עדכני וחוזה רלוונטי. האם הדירה רשומה רק בחברה משכנת (עמידר, חלמיש וכדומה) - יש לדרוש אישור זכויות עדכני מהחברה.

בדיקת לפני קנייה מומלץ לבדוק האם הדירה נבנתה כדין ולפי היתר בניה ושאין בה חריגות בניה. כמו כן, ניתן לבדוק בתיק הבניין בעירייה אם יש תכניות עתידיות לאזור הדירה, כגון האם הנוף הירוק, הניבט ממרפסת הדירה, עתיד להישאר ירוק או שמא יוחלף בגורדי שחקים או במרכז מסחרי. מומלץ לערוך גם בדיקה אצל רשם המשכונות לצורך איתור שעבודים לצדדי ג' וכן כל בדיקה אחרת הנדרשת בנסיבות. מומלץ לבקר מספר פעמים בדירה, לשוחח עם השכנים ועם ועד הבית ולקבל מהם מידע נוסף. לעיתים די בבדיקה פשוטה זו על מנת רבות על זהות המוכר ואופיו.

זיכרון דברים - מחייב כחוזה לכל דבר ועניין. זיכרון הדברים הוא בדרך כלל מסמך תמציתי ולא ממצה של פרטי העסקה, והוא עלול לעורר בעיות בהמשך, בעיקר על מה שלא היה ידוע בעת החתימה עליו. השאלה אם לחתום או לא היא אינדיבידואלית ותלוי ברצון שלכם לסגור את העסקה. אם לא תרצו שהמוכר יתחרט ותפספסו את הדירה אזי כדאי לחתום על זכרון דברים. (מומלץ להתייעץ עם עורך דין באשר לפרטים שיש לרשום בזכרון הדברים על מנת למנוע תסבוכות משפטיות לאחר מכן).

הערת אזהרה - הערת אזהרה נרשמת, בדרך כלל, בספרי המקרקעין הרלוונטיים (טאבו, מנהל מקרקעי ישראל) לטובת רוכש זכויות במקרקעין ואל מול המוכר. משמעות ההערה היא שהמוכר מתחייב להימנע מלבצע עסקה סותרת לזו שבגינה נרשמה הערת האזהרה, וברגע שיגיע צד שלישי ויבקש לרשום הערת אזהרה על אותו נכס, הוא יגלה שיש פלוני שקודם לו. לשם רישום הערת אזהרה נדרשים הצדדים לחתום על הטפסים המתאימים, לצרף חוזה או התחייבות או ייפוי כוח ולשלם את האגרה הנדרשת.
הבהרה משפטית: תוכן האתר מובא לאינפורמציה כללית בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי הניתן ע"י עורכי דין ו/או תחליף לו. הסתמכות עליו באחריות המשתמש בלבד. אין בשימוש באתר ליצור יחסי עו"ד-לקוח.
www.Lefeber-Law.co.il